୨-୩ ଦିନରେ ସୁନା ୧୬୦୦ ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ

0

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଜୁଲାଇ ମାସ ପାଇଁ ଆମେରିକୀୟ ଜବ୍ ଡାଟା ଆଶା ଅପେକ୍ଷା ଭଲ ଆସିଛି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ୱେଜ୍(ସାଲାରୀ)ରେ ବୃଦ୍ଧି ମଧ୍ୟ ଜାରି ରହିଛି । ଏହି ଡାଟା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିବା ପରେ କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଆମେରିକୀୟ ଫେଡରେଲ ରିଜର୍ଭ ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରୀ ରେଟକୁ ବଢାଇବ । ଏହି କାରଣ ରହିଛି ଯେ ସପ୍ତାହର ପ୍ରଥମ ଦିନ ସୁନା-ରୂପାର ଦାମରେ ଭାରି ଚାପ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି । କେବଳ ୨-୩ ଦିନରେ ସୁନା ଦା୍ ୧୬୦୦ ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ ପାଇଛି ।

ସୁନା ଦାମ୍
ସକାଳ ୧୦.୩୫ରେ ଏମସିଏକ୍ସରେ ଅକ୍ଟୋବର ଡେଲିଭରୀ ସୁନା ୬୧୭ ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ ସହିତ ୪୬୦୨୩ ଟଙ୍କା ପ୍ରତି ୧୦ ଗ୍ରାମ ସ୍ତରରେ ଟ୍ରେଡ୍ କରୁଥିଲା । ଡିସେମ୍ବର ଡେଲିଭରୀର ସୁନା ୫୨୬ ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ ସହିତ ୪୬୨୫୦ ଟଙ୍କା ସ୍ତରରେ ଟ୍ରେଡ୍ କରୁଥିଲା । ଅଗଷ୍ଟରେ ସୁନା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରାୟ ୨ ହଜାର ଟଙ୍କା ଶସ୍ତା ହୋଇସାରିଛି । ଯଦି ଏଥିରେ ୨୩ ଟଙ୍କା  ହ୍ରାସ ହୁଏ ତେବେ ସୁନା ୪୫ ହଜାର ହୋଇଯିବ ।

ରୂପା ଦାମ୍
ଏମସିଏକ୍ସରେ ଏବେ ରୂପାରେ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ ନଜର ଆସୁଛି । ସେପ୍ଟେମ୍ବର ଡେଲିଭରୀ ବିଶିଷ୍ଟ ରୂପା ୧୩୨୦ ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ ସହିତ ୬୩୬୮୦ ଟଙ୍କା ପ୍ରତି କିଲୋଗ୍ରାମ ସ୍ତରରେ ଟ୍ରେଡ୍ କରୁଥିଲା । ଡିସେମ୍ବର ଡେଲିଭରୀ ରୂପା ୧୨୬୦  ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ ସହିତ ୬୪୫୬୦ ଟଙ୍କା ସ୍ତରରେ ଟ୍ରେଡ୍ କରୁଥିଲା । ଅଗଷ୍ଟରେ ରୂପା ପ୍ରାୟ ୪୨୦୦ ଟଙ୍କା ଶସ୍ତା ହୋଇସାରିଛି ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.