୩୧ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ କରିଥିବା ଚୋରି ପାଇଁ ଚୋରକୁ ଧରି ପୋଲିସ୍‌ କୋର୍ଟରେ ହାଜର

0

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, : ଚୋରି ଅଭିଯୋଗରେ ଜଣେ ଚୋର ସହିତ ଘଟିଥିବା ଘଟଣା ଏବେ ବେଶ୍‌ ରୋଚକପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଛି । ୩୧ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ କରିଥିବା ଚୋରି ପାଇଁ ଜଣେ ଚୋରକୁ ଧରି ପୋଲିସ୍‌ କୋର୍ଟରେ ହାଜର କରିଛି । ୧୯୯୦ ମସିହାରେ ୩୦ଟଙ୍କା ଚୋରି କରିଥିବା ଚୋରକୁ ପୋଲିସ୍ ଧରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛି ।

୩୧ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଥାନାରେ ହୋଇଥିବା ମାମଲା ଅନୁଯାୟୀ, ଜସବନ୍ତୀ ଗାଁର ବାସିନ୍ଦା କରିମ ସିଂ ଡିସେମ୍ବର ୩, ୧୯୯୦ରେ କୌଥଲ ସହରର ସଦର ପୋଲିସ ଷ୍ଟେସନରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ ଯେ କିଓରାକ ଗ୍ରାମ ନିକଟରେ ଥିବା ଏକ ବସ ଷ୍ଟାଣ୍ଡରେ ସେ ଠିଆ ହୋଇଥିଲେ । ଏହି ସମୟରେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ତାଙ୍କ ନିକଟକୁ ଆସି ତାଙ୍କ ପକେଟରୁ ୩୦ ଟଙ୍କା ଚୋରି କରିନେଇଥିଲେ । ଏହି ଅଭିଯୋଗକୁ ଆଧାର କରି ଭାରତୀୟ ପିଙ୍ଗଳ ଧାରା ୩୭୯ ଅନୁଯାୟୀ ଥାନାରେ ଏକ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଥିଲା।

କୌଥଲ ପୋଲିସ ଅଧୀକ୍ଷକ ଲୋକେନ୍ଦ୍ର ସିଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମାମଲାର ରେକର୍ଡ ଅନୁଯାୟୀ, ଏଫଆଇଆର ଦାଖଲ ହେବାର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପରେ ପୋଲିସ ଅଭିଯୁକ୍ତକୁ ଗିରଫ କରିଥିଲା ​​ଏବଂ ଚୋରି ହୋଇଥିବା ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ନିକଟରୁ ଉଦ୍ଧାର କରିଥିଲା। ତାଙ୍କ ନାମ ସୁବାଷ ।

ଗିରଫ ହେବା ପରେ ସୁଭାଷଙ୍କୁ ଜେଲ୍‌ରେ ରଖାଯାଇ, ପରଦିନ ଡିସେମ୍ବର ୪, ୧୯୯୦ରେ ଜାମିନରେ ମୁକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା ବୋଲି ଏହି ମାମଲା ସହ ଜଡିତ ଜଣେ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଏହା ପରେ ସେ ଆଉ ଫେରି ନଥିଲେ ଏବଂ ସେ ୧୬ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୯୯୬ରେ ତତ୍କାଳୀନ କୌଥଲ ଜୁଡିସିଆଲ ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟ ବିଶେସର ବର୍ମାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କୋର୍ଟରେ ପଳାତକ ଘୋଷିତ ହୋଇଥିଲେ।

କିଛିଦିନ ପୂର୍ବରୁ କୌଥଲ ପୋଲିସ ପଳାତକ ଅପରାଧୀଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା ​​ଏବଂ ସୁଭାଷ ପୁରୁଣା ପଳାତକ ଅପରାଧୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ଥିଲେ। କୌଥଲ ପୋଲିସର ଜଣେ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିବା ପାଇଁ ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ଚଢ଼ାଉ କରାଯାଇଥିଲା।

ତାଙ୍କୁ ଜୁଲାଇ ୧୪ରେ ସ୍ଥାନୀୟ କୋର୍ଟରେ ହାଜର କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଗିରଫ ପରେ ସେ ଏକ ରାତି ଜେଲରେ ଥିବାରୁ କୋର୍ଟ ତାଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦୋଷରେ ଖଲାସ କରିଥିଲେ। ସୁଭାଷ (୫୨) କୋର୍ଟରେ ସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି ଯେ ସେ କରାମ ସିଂଙ୍କ ପକେଟରୁ ୩୦ ଟଙ୍କା ଚୋରି କରିଥିଲେ ଏବଂ ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କୁ ୨୧ ବର୍ଷ ହୋଇଥିଲା । ପରେ ସେ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କର ଗୋଟିଏ ପୁଅ ଓ ଗୋଟିଏ ଝିଅ ରହିଥିବା ସେ କୋର୍ଟ ଆଗରେ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.