ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ! ଚାଷୀଙ୍କ କ୍ଷେତରୁ କିଏ ଚୋରି କରିନେଲା କୂଅ ?

0

ମୁମ୍ବାଇ: ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଲାଟୁର ଜିଲ୍ଲାର ଏକ ଚାଷଜମିରୁ କୂଅ ଚୋରି ହୋଇଛି । ଆପଣ ଭାବୁଥିବେ କୂଅ କିପରି ଚୋରି ହୋଇପାରିବ ? ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କ’ଣ ହେଉଛି ଏହି ମାମଲା ?

୫୫ ବର୍ଷିୟ କୃଷକ ହନୁମନ୍ତ କାମ୍ବଲେ ନିଜ କ୍ଷେତକୁ ପୂରା ଖୋଜି ସାରିଛନ୍ତି । ଅଢେଇ  ଏକର ଜମିକୁ ଅନେକ ଖୋଜି ସାରିଲେଣି । କିନ୍ତୁ ସେ ନିଜ କ୍ଷେତରେ ଥିବା କୂଅ ଦେଖୁ ନାହାଁନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତ କମିଟିର ରେକର୍ଡ ଅନୁଯାୟୀ କେବଳ ତାଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ କୂଅ ନାହିଁ, ବରଂ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଉପାଦାନ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ କୂଅ ଖୋଳିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ୭୫ ହଜାର ଟଙ୍କା ଅନୁଦାନ ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଇଛି । ଏବେ ତାଙ୍କ ନାମରେ ନକଲି ଦଲିଲ ତିଆରି କରି ଅନୁଦାନ ରାଶି କିଏ ଖାଇଛି ବୋଲି କୃଷକ କାମ୍ବଲେ ଏବେ ଚିନ୍ତାରେ ପଡିଛନ୍ତି ।

ଏଠାରେ ସୂଚନା ଥାଉକି, କମ୍ବଲେ କୂଅ ଖୋଳିବା ପାଇଁ ଅନୁଦାନ ପାଇବା ପାଇଁ ପଞ୍ଚାୟତ ସମିତିରେ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ । ଯେତେବେଳେ ପଞ୍ଚାୟତ ସମିତି ଏହି ଆବେଦନକୁ ଗ୍ରହଣ କଲା, ଦେଖାଗଲା ଯେ ୫ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଚାଷୀଙ୍କୁ କୂଅ ପାଇଁ ଅନୁଦାନ ରାଶି ଦିଆଯାଇଥିଲା । ତେବେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେ କୌଣସି ପରିମାଣର ଅନୁଦାନ ସେ ପୂର୍ବରୁ ପାଇନାହାଁନ୍ତି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପ୍ରଶ୍ନ ହେଉଛି, ଏକ ନକଲି ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ତିଆରି କରି ଚାଷୀଙ୍କ ଟଙ୍କା ଖାଇଲା କିଏ ?

ଔସା ତହସିଲର ସେଲୁ ଗ୍ରାମରେ ରହୁଥିବା କାମ୍ବଲେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୁଁ ଜୁଲାଇ ୨୦୨୦ ରେ କୂଅ ଖୋଳିବା ପାଇଁ ପଞ୍ଚାୟତ କମିଟିକୁ ଏକ ଫାଇଲ ଦେଇଥିଲି । କୃଷି ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆପଣ ଅନୁଦାନ ନେଇସାରିଛନ୍ତି । ତେଣୁ ମୁଁ କହିଲି ଯେ ମୁଁ କେବେ ପଞ୍ଚାୟତ ସମିତିକୁ ଯାଇ ନାହିଁ । ଏହା ପରେ, କାମ୍ବଲେ ଆରଟିଆଇ ସାହାଯ୍ୟରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା ବାହାର କରିଥିଲେ । ଏହା ଦେଖାଗଲା ଯେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ୨୦୧୪-୧୫ ବର୍ଷରେ ତାଙ୍କ ନାମରେ ଏକ ନକଲି ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ତିଆରି କରିଥିଲେ ଏବଂ ତାପରେ ତତ୍କାଳୀନ ଡକ୍ଟର ବାବାସାହେବ ଆମ୍ବେଦକର କୃଷକ ସ୍ବାବଲମ୍ବୀ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ କୂଅ ଖୋଳିବା ପାଇଁ ଅନୁସୂଚିତ ଜାତିମାନଙ୍କୁ ଦିଆଯିବାକୁ ୭୫ ହଜାର ଟଙ୍କା ନେଇଥିଲେ ।

ତେବେ କୃଷି ଅଧିକାରୀ ସତୀଶ ଦେଶମୁଖ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ଏହି ମାମଲାର ତଦନ୍ତ କରୁଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି, ‘ମୁଁ ହାନମନ୍ତ କାମ୍ବଲେଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ଗ୍ରହଣ କରିଛି । ମୁଁ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରି ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲି ଯେ କ୍ଷେତରେ କୂଅ ନାହିଁ । ପଞ୍ଚାୟତ ସମିତିର ରେକର୍ଡ ଯାଞ୍ଚ କରିବା ପରେ ମୁଁ ଚାରି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ରିପୋର୍ଟ ଦେବି ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.