ଏହି କାର ହେଉଛି ଭାରତର ସବୁଠାରୁ ଶସ୍ତା ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ କାର୍, ସିଙ୍ଗଲ୍ ଚାର୍ଜରେ ଜବରଦସ୍ତ ରେଞ୍ଜ

0

ଭାରତରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନେକ ବୈଦୁତିକ କାର୍ ଲଞ୍ଚ କରାଯାଇଛି, କିନ୍ତୁ ଏହି କାରଗୁଡିକର ମୂଲ୍ୟ ବହୁତ ଅଧିକ, ତେଣୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅଟୋମୋବାଇଲ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଶସ୍ତା ଏବଂ ଉଚ୍ଚ ପରିସରର ବୈଦୁତିକ କାର ଆଣିଛନ୍ତି |

ଭାରତରେ ବୈଦୁତିକ କାରଗୁଡିକର ଚାହିଦା ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଢୁଛି , ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ଏହି କାର ଗୁଡିକ ସ୍ୱଳ୍ପ ମୂଲ୍ୟରେ ଚଲାଯାଇପାରିବ ଏବଂ ସେହି ସମୟରେ ସେମାନେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପରିବେଶ ଅନୁକୂଳ ଅଟନ୍ତି | ଏହି କାରଗୁଡିକ ଚଲାଇବା ଏକ ସାଧାରଣ କାର ପରି | ଭାରତରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନେକ ବୈଦୁତିକ କାର ଲଞ୍ଚ କରାଯାଇଛି, କିନ୍ତୁ ଏହି କାରଗୁଡିକର ମୂଲ୍ୟ ବହୁତ ଅଧିକ, ତେଣୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅଟୋମୋବାଇଲ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଶସ୍ତା ଏବଂ ଉଚ୍ଚ ରେଞ୍ଜର ବୈଦୁତିକ କାର ଆଣିଛନ୍ତି ଯାହା କିଣିବା ପାଇଁ ଶସ୍ତା ହେବ | ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି କିଛି କାର ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ |

ଷ୍ଟ୍ରୋମ୍ R3 ହେଉଛି ଏକ ତିନି ଚକିଆ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ କାର୍ ଯାହା ଶୀଘ୍ର ଭାରତରେ ଲଞ୍ଚ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ଏବଂ ବିଶେଷ କଥା ହେଉଛି ଏହି ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ କାର୍ କିଣିବା ହ୍ୟାଚବ୍ୟାକ୍ କାର କିଣିବା ଭଳି ଶସ୍ତା ହେବ | ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି 4.5 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା। ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା ଯେ ଏହା ଭାରତରେ ସବୁଠାରୁ ଶସ୍ତା ବୈଦୁତିକ କାର ହେବ କାହିଁକି ? ଏଥିରେ ଲିଥିୟମ୍-ଆୟନ ବ୍ୟାଟେରୀ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଛି, ଯାହା ବଜାରରେ 1 ଲକ୍ଷ କିଲୋମିଟର କିମ୍ବା 3 ବର୍ଷର ୱାରେଣ୍ଟି ସହିତ ଲଞ୍ଚ ହେବ | କମ୍ପାନୀ ଏହି କାରକୁ 10,000 ଟଙ୍କା ଟୋକେନ୍ ବୁକିଂ କରିବା ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ଏହା ଭାରତର ସବୁଠାରୁ ଶସ୍ତା ବୈଦୁତିକକାର ହେବାକୁ ଯାଉଛି ଯାହା ଆସନ୍ତା ମାସରେ ଲଞ୍ଚ ହୋଇପାରିବ। ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା ଯେ ଏହି ବୈଦୁତିକ କାର ଗୋଟିଏ ଚାର୍ଜରେ 200 କିଲୋମିଟର ଦୂରତା ଅତିକ୍ରମ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବ |

ମହିନ୍ଦ୍ରା eKUV100 |

ମହିନ୍ଦ୍ରା eKUV100 ରେ 15.9 କିଲୋୱାଟ ତରଳ କୁଲ ମୋଟର ଅଛି ଯାହାକି 120NM ଟର୍କ ସହିତ 54P ଶକ୍ତି ଉତ୍ପାଦନ କରିଥାଏ | ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଏହାର ଶକ୍ତିଶାଳୀ ବ୍ୟାଟେରୀ ଯୋଗୁଁ ଏହି SUV ପ୍ରାୟ 147 କିଲୋମିଟର ଦୂରତା ଅତିକ୍ରମ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବ | ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି କାରର ଦ୍ରୁତ ଚାର୍ଜିଂ ବିଶିଷ୍ଟ ହେତୁ 80 ପ୍ରତିଶତ ଚାର୍ଜ କରିବାକୁ ମାତ୍ର 50 ମିନିଟ୍ ସମୟ ଲାଗିଥାଏ | ଏହାର ମୂଲ୍ୟ 8 ରୁ 9 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟରେ ହୋଇପାରେ |

Leave A Reply

Your email address will not be published.