ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର ପାଇଁ ଅର୍ଥ ନଥିବାରୁ ରଶିରେ ଝୁଲି ପଡିଲା ଯୁବକ

0

ଝାଡଖଣ୍ଡ: ଝାଡଖଣ୍ଡର ଦେଓଗର ଜିଲ୍ଲାରେ ଏକ ହୃଦୟ ବିଦାରକ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ଶନିବାର ଦିନ ଜିଲ୍ଲାର ଜସିଡିହ ପୋଲିସ ଷ୍ଟେସନ ଅଞ୍ଚଳର ଚାରକିପାହରୀ ଗାଁରେ ଜଣେ ଯୁବକ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଛି । କାରଣ ତାଙ୍କ ମା’ଙ୍କ ଶେଷ ରୀତିନୀତି ପାଇଁ ତାଙ୍କ ପାଖରେ ଟଙ୍କା ନଥିଲା। ମୃତକଙ୍କ ନାମ କିଶନ ଚୌଧୁରୀ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି । ପକ୍ଷାଘାତ କାରଣରୁ ଗତ ତିନି ବର୍ଷ ଧରି କିଶାନଙ୍କ ମା ବହୁତ ଅସୁସ୍ଥ ଥିଲେ । ତାଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ହଠାତ୍ ଖରାପ ହେବା ପରେ ଶୁକ୍ରବାର ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା ।

 

ପରିବାରର ସମସ୍ତ ସଦସ୍ୟ ଏକ ବିବାହ ଉତ୍ସବରେ ଯୋଗଦେବା ପାଇଁ ଗାଁ ବାହାରକୁ ସାରଥର ସରପଟ୍ଟା ଗ୍ରାମକୁ ଯାଇଥିଲେ । ଘରେ କେବଳ କିଶାନ ଚୌଧୁରୀ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ । ଘଟଣା ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ପାଇବା ପରେ ଘରର ସମସ୍ତ ସଦସ୍ୟ ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଗାଁରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ । ଅନ୍ଧକାର ଯୋଗୁଁ ପରିବାର ସଦସ୍ୟ ଶନିବାର ସକାଳେ ସେମାନଙ୍କୁ ଶବଦାହ ପାଇଁ ନେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ ।

 

ଏହି ସମୟରେ ସମସ୍ତ ସଦସ୍ୟ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତ ଦେହର ଯତ୍ନ ନେବା ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରେ ଶୋଇଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ହଠାତ୍ କିଶାନ ଚୌଧୁରୀ ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ କୋଠରୀରେ ଶୋଇବାକୁ ଯାଇ ଭିତର କବାଟ ବନ୍ଦ କରିଦେଲେ । ଶନିବାର ସକାଳେ ପରିବାର ସଦସ୍ୟ ତାଙ୍କୁ ଉଠାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପରେ କବାଟ ଖୋଲିବା ପରେ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ମନରେ ସନ୍ଦେହ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ପରିବାର ସଦସ୍ୟ କୌଣସି ପ୍ରକାରେ କୋଠରୀ ଭିତରକୁ ପଶିଥିଲେ ।

 

କିଶାନ ରଶି ଲଗାଇ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । ଏହା ପରେ ଘରେ ବିଶୃଙ୍ଖଳା ଦେଖାଦେଇଥିଲା । ପରିବାର ସଦସ୍ୟ ଏହି ଘଟଣା ବିଷୟରେ ଜସିଡିହ ପୋଲିସକୁ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ । ମା ଓ ପୁଅଙ୍କ ମୃତଦେହକୁ ଶବ ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ ପାଇଁ ସଦର ଡାକ୍ତରଖାନା ଦେଓଗରକୁ ପଠାଇଥିଲା ପୋଲିସ ।

 

ପୋଲିସ ଦ୍ୱାରା ପଚରାଉଚରା ବେଳେ ସମ୍ପର୍କୀୟମାନେ କହିଥିଲେ ଯେ ମୃତ ଯୁବକ ଦୈନିକ ମଜୁରୀ ଶ୍ରମିକ ଭାବେ କାମ କରୁଥିଲେ । ଲକ୍‌ଡାଉନ୍ ଯୋଗୁଁ ସେ ଦୈନିକ ମଜୁରୀ କାମ ମଧ୍ୟ ପାଇପାରୁ ନ ଥିବାରୁ ପରିବାର ଚଳାଇବାରେ ମଧ୍ୟ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲେ । ସେ ତାଙ୍କ ମାଆଙ୍କ ବୃଦ୍ଧାବସ୍ଥା ପେନସନ ଏବଂ ସରକାରୀ ରେସନ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରି ରହୁଥିଲେ । ମା’ଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଶବଦାହ ଏବଂ ଶ୍ରାଦ୍ଧ ପାଇଁ ତାଙ୍କ ପାଖରେ ଟଙ୍କା ନଥିଲା । ଶେଷରେ କିଶନ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଥିଲେ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.