ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ରାତିରେ ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ପାଣି ପିଇବା ଉଚିତ କି ନୁହେଁ

0

ସମସ୍ତେ ଜାଣନ୍ତି ଯେ ଜଳ ଶରୀର ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ | ଶରୀର ଏହାର ସାଧାରଣ କାମ କରିବା ପାଇଁ ଜଳ ଆବଶ୍ୟକ କରେ | ତେଣୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଜଳ ହେଉଛି ଆମ ଜୀବନ। ଆମ ଶରୀରର ପ୍ରାୟ ୭୦% ଜଳ ଅଟେ | ତେଣୁ ଜଳ ଶରୀର ପାଇଁ ଅମୃତ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ତେଣୁ, ଯଦି ଆପଣ ଶୋଷିଲା ଅନୁଭବ କରୁଛ,ତେବେ ତୁମର ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁଯାୟୀ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଜଳ ପିଇବା ଉଚିତ୍ | ସମସ୍ତ ଅଙ୍ଗ ଜଳ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଦ୍ୱାରା ସୁରୁଖୁରୁରେ କାମ କରେ | ଏବଂ ଅନେକ ଗମ୍ଭୀର ରୋଗ ମଧ୍ୟଶେଷ ହୁଏ |

ଯଦି ଆପଣ ରାତିରେ ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ପେଟ ପୁରା ଥଣ୍ଡା ପାଣି କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ପାନୀୟ ପିଉଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଅନେକ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇପାରନ୍ତି | କାରଣ ରାତିରେ ଥଣ୍ଡା ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଏହା ଖାଦ୍ୟର ତେଲିଆ ପଦାର୍ଥକୁ କଠିନ କରିଥାଏ | ଯେଉଁଥିପାଇଁ ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟା ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଏ | ଏବଂ ପେଟରେ ଏସିଡ୍ ପରିମାଣ ବଢିଥାଏ | ଯାହା ଅନ୍ତନଳୀରେ ଗଚ୍ଛିତ ହୁଏ | ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଏହି କଠିନ ପଦାର୍ଥ ଚର୍ବିର ରୂପ ନେଇଥାଏ ଏବଂ ଏହା ପେଟର ଚର୍ବି ବୃଦ୍ଧି କରିଥାଏ | ତେଣୁ ରାତିରେ ଥଣ୍ଡା ପାଣି ଆଦୌ ପିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ |

ରାତିରେ ଶୋଇବା ସମୟରେ ଗରମ ପାଣି ପିଇ ଡିଟକ୍ସ ପ୍ରକ୍ରିୟା ସହଜରେ ହୋଇଥାଏ | ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଶରୀରର କ୍ଷତିକାରକ ଉପାଦାନ ଏବଂ ଅପରିଷ୍କାରତାକୁ ସହଜରେ ବାହାର କରାଯାଇଥାଏ | ରାତିରେ ଶୋଇବା ସମୟରେ ଉଷୁମ ପାଣି ପିଇଲେ ହୃଦଘାତ, ମେଦବହୁଳତା, ଗଣ୍ଠି ଯନ୍ତ୍ରଣା, କେଶ ସମସ୍ୟା, ଋତୁସ୍ରାବ ସମସ୍ୟା,ରକ୍ତ ସଞ୍ଚାଳନ, ଥଣ୍ଡା, , ଆଲର୍ଜି ଏବଂ ପେଟ ରୋଗ ସବୁଦିନ ପାଇଁ ଦୂର ହୋଇପାରେ | ଏବଂ ଶରୀର ସର୍ବଦା ସୁସ୍ଥ ଏବଂ ସତେଜ ଅଟେ | ତେଣୁ ରାତିରେ ଏକ ଗ୍ଲାସ ଉଷୁମ ପାଣି ନିଶ୍ଚୟ ପିଅନ୍ତୁ |

Leave A Reply

Your email address will not be published.