ବଡ ଯୋଜନା ଘୋଷଣା କଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ

0

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ୭୫ତମ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସ ଅବସରରେ ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ଏକ ବଡ ଉପହାର ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ‘ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଗତିଶକ୍ତି ନ୍ୟାସନାଲ ପ୍ଲାନ ଯୋଜନା’ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ଲାଲ୍ କିଲ୍ଲାରୁ ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ଉଦବୋଧନ ବେଳେ ସେ ଏହି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ୧୦୦ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବେ । ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଯୁବକମାନଙ୍କୁ ରୋଜଗାର ସହିତ ଦେଶର ଭିତ୍ତିଭୂମି ମଧ୍ୟ ବିକାଶ କରାଯିବ ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଆଧୁନିକୀକରଣ ସହିତ ଭାରତକୁ ଏହାର ଭିତ୍ତିଭୂମି ବିକାଶ ପାଇଁ ଚାରିଆଡ଼େ ବିକାଶ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଗତିଶକ୍ତି-ନ୍ୟାସନାଲ ମାଷ୍ଟରପ୍ଲାନ ଘୋଷଣା କରାଯିବ । ୧୦୦ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ ବ୍ୟୟବରାଦ କରୁଥିବା ଏହି ଗତିଶକ୍ତି ଯୋଜନା କେବଳ ଦେଶର ଯୁବକମାନଙ୍କୁ ରୋଜଗାର ଯୋଗାଇବ ନାହିଁ, ବରଂ ଭିତ୍ତିଭୂମିର ସର୍ବଦଳୀୟ ବିକାଶ ମଧ୍ୟ କରିବ । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏଭଳି ପଦକ୍ଷେପ ସହିତ ସ୍ଥାନୀୟ ଉତ୍ପାଦକମାନେ ମଧ୍ୟ ଆମକୁ ବିଶ୍ୱ ସ୍ତରରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବେ । ଏହା ସହିତ ଭବିଷ୍ୟତରେ ନୂତନ ଅର୍ଥନୈତିକ କ୍ଷେତ୍ର ବିକାଶର ସମ୍ଭାବନା ମଧ୍ୟ ରହିବ ।

ସେ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ୭ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଭାରତରେ ୮ ବିଲିୟନ ଡଲାର ମୂଲ୍ୟର ମୋବାଇଲ ଆମଦାନୀ ହୋଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତ ପ୍ରତିବର୍ଷ ୩ ବିଲିୟନ ଡଲାରର ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନ୍ ରପ୍ତାନି କରୁଛି । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଶ୍ୱ ସ୍ତରୀୟ ଉତ୍ପାଦନ କରୁଥିବା ଦେଶ ଭାବରେ ଆମକୁ ନିଜର ଚିହ୍ନ କରିବାକୁ ପଡିବ । ଭାରତ ଏକ ଦେଶ ଭାବରେ ଉଭା ହେବ ଯାହା ସର୍ବୋତ୍ତମ ଉଦ୍ଭାବନ ଏବଂ ନୂତନ ଯୁଗର ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ବିକାଶ କରିବ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.