ଭାରତୀୟ ରେଳ: ଏହିପରି ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ହୋଇପାରେ କଡା କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ, ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୧ ରୁ ଯିବାକୁ ପଡିପାରେ ଜେଲ

0

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ବର୍ତ୍ତମାନଠାରୁ ରେଳବାଇ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ କଡା କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ହୋଇପାରେ ଯେଉଁମାନେ ରେଳ ସମ୍ପତ୍ତି ଏବଂ ହାଇଚିକର ସୁରକ୍ଷା ସହ ଖେଳନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ଜୀବନ ପ୍ରତି ବିପଦ ରହିପାରନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ଜେଲ ଯିବାକୁ ପଡିପାରେ। ଧୂମପାନ କରୁଥିବା ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଭାରତୀୟ ରେଳ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ଟ୍ରେନରେ ଜ୍ୱଳନ୍ତ ସାମଗ୍ରୀ ବହନ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ରେଳବାଇ ଯେଉଁମାନେ ଟ୍ରେନରେ କିମ୍ବା ଷ୍ଟେସନ ପରିସରରେ ଧୂମପାନ କରୁଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ କଠୋର ଆଇନଗତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ ଏବଂ ଏଥିସହ ଜୋରିମାନା ମଧ୍ୟ ଆଦାୟ କରାଯିବ। କିଛି ଟ୍ରେନରେ ସମ୍ପ୍ରତି ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟିବା ପରେ ରେଳବାଇ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛି।

ସମ୍ପ୍ରତି କିଛି ଜୋନ୍ରେ ଟ୍ରେନରେ ନିଆଁ ଲାଗିବା ଘଟଣାକୁ ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇ ଗୁରୁତର ସହ ନେଇଛି। ଏହି ଘଟଣା ଯୋଗୁଁ କେବଳ ରେଳବାଇ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ହରାଇ ନାହିଁ, ବରଂ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ମଧ୍ୟ ବିପଦରେ ରହିଛି। ରେଳ ଅନୁଯାୟୀ, ଟ୍ରେନରେ ଧୂମପାନ କିମ୍ବା ଜ୍ୱଳନ୍ତ ପଦାର୍ଥ ପରିବହନ ହେତୁ ଏହି ଘଟଣା ଘଟିଥିବାର ଦେଖାଯାଉଛି। ରେଳ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦ୍ୱାରା  ଜାରି ଏକ ପ୍ରେସ ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ ଏହା କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଏଭଳି ଘଟଣାକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ରେଳ ଧୂମପାନ ତଥା ଜ୍ୱଳନ୍ତ ପଦାର୍ଥ ପରିବହନ ପାଇଁ ଏକ ବିଶାଳ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଛି। 22 ମାର୍ଚ୍ଚ 2021 ରୁ ଡ୍ରାଇଭ୍ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି | ତେବେ, 31 ମାର୍ଚ୍ଚ 2021 ରୁ ରେଳ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏହାକୁ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଆଇନଗତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଯାଉଛି।

ମାର୍ଚ୍ଚ 31 ରୁ ଜେଲ ରେଲୱେ ଯିବାକୁ ପଡିପାରେ,

ଏହି ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ ହେବାର 7 ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ସଚେତନତା ଅଭିଯାନ କରିବାକୁ ଏହାର ସମସ୍ତ ଜୋନକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି | ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ, ସମସ୍ତ ରେଳ ହିତାଧିକାରୀ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଅଗ୍ନି ନିରାକରଣ ବିଷୟରେ ଶିକ୍ଷା ଦେବେ, ଯାହା ଧୂମପାନ ଏବଂ ଜ୍ୱଳନ୍ତ ସାମଗ୍ରୀର ବ୍ୟବହାରକୁ କଡା ନିଷେଧ କରିବ ଏବଂ ଏଥିପାଇଁ ତୀବ୍ର ଯାଞ୍ଚ ମଧ୍ୟ କରାଯିବ। ସଚେତନତା ଅଭିଯାନ ଅଧୀନରେ ରେଳବାଇ ଲୋକଙ୍କୁ ଯୋଗାଯୋଗର ସମସ୍ତ ମାଧ୍ୟମ, ସିଧାସଳଖ ଯୋଗାଯୋଗ, ପ୍ରଚାର ମିଡିଆ, କୋଣାର୍କ ସଭା ଏବଂ ଷ୍ଟେସନରେ ଘୋଷଣା ସହିତ ଲୋକଙ୍କୁ ସଚେତନ କରିବ | ସଚେତନତା ଅଭିଯାନ ପରେ ଏଭଳି କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ବିରୋଧରେ ଏକ ବଡ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ରେଳବାଇ ପକ୍ଷରୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି।

ରେଳବାଇର ଏହି ଅଭିଯାନ ଅଧୀନରେ ଯେଉଁମାନେ ରେଳ ଆକ୍ଟ ଏବଂ ତମାଖୁ ଅଧିନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଟ୍ରେନ୍ ଏବଂ ଷ୍ଟେସନ ପରିସରରେ ଧୂମପାନ କରନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇପାରିବ। ସିଗାରେଟ୍ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ତମାଖୁ ଦ୍ରବ୍ୟ ଅଧିନିୟମ, 2003 ଅନୁଯାୟୀ, ଅପରେଟିଂ ବିଭାଗର ସମାନ ରାଙ୍କର ଜଣେ ଟିକେଟ୍ ସଂଗ୍ରହକାରୀ କିମ୍ବା ଅଧିକାରୀ କିମ୍ବା ଆରପିଏଫ୍ ର ଅତି କମରେ ASI ର୍ୟାଙ୍କ ଅଧିକାରୀ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଦକ୍ଷ ଅଧିକାରୀ ଭାବରେ ବିବେଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହି ଅଭିଯାନ ଅଧୀନରେ ଜାଳେଣୀ ଏବଂ ବିସ୍ଫୋରକ ପଦାର୍ଥ ଯାଞ୍ଚ କରିବା ପାଇଁ ଟ୍ରେନରେ କ୍ରମାଗତ ଯାଞ୍ଚ କରାଯିବ। ଏହି ଚେକ୍ ପ୍ୟାଣ୍ଟ୍ରି କାରରେ ମଧ୍ୟ କରାଯିବ ଏବଂ ନିୟମ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ରେଳ ଆଇନର ଉପଯୁକ୍ତ ବିଭାଗ ଅନୁଯାୟୀ ବୁକ୍ କରାଯିବ।

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା ହେଉଛି, କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଦେହରାଡୁନ୍ ଏବଂ ଲକ୍ଷ୍ନ ଶତାବାଡି ଏକ୍ସପ୍ରେସ ପରି ଉଚ୍ଚ-ପ୍ରୋଫାଇଲ୍ ଟ୍ରେନ୍ରେ ନିଆଁ ଲାଗିଯାଇଥିଲା। ସୂଚନାନୁସାରେ, ଦେହରାଡୁନ୍ ଶତାବ୍ଦୀରେ ଘଟିଥିବା ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟଣାର ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଜଣେ ଯାତ୍ରୀ ଶୌଚାଳୟ  ଧୂଳିରେ ଏକ ଜ୍ୱଳନ୍ତ ସିଗାରେଟ୍ ଫିଙ୍ଗି ଦେଇଛନ୍ତି, ଯାହା ଫଳରେ କୋଚ୍ ନିଆଁକୁ ଆୟତ୍ତ କରିଥିଲେ। ତେବେ ଲକ୍ଷ୍ନ  ଶତାବାଡିର ଲଗେଜ୍ ଭ୍ୟାନରେ ନିଆଁ ଲାଗିଯାଇଥିଲା ଯାହାକୁ ଗାଜିଆବାଦ ଷ୍ଟେସନରେ ଅଟକାଇବାକୁ ପଡୁଥିଲା। ଉଭୟ ଘଟଣାରେ କୌଣସି  ମୃତାହତ ହୋଇ ନ ଥିବାରୁ ଏହା ଆରାମଦାୟକ ବିଷୟ। ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା, ରେଲୱେ ଆକ୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଧୂମପାନ କରୁଥିବା ସମୟରେ ଧରାଯିବା ପାଇଁ କେବଳ 100 ଟଙ୍କା ଜରିମାନା ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି, ଯାହା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି ଏବଂ ଦୋଷୀମାନଙ୍କୁ ଜେଲକୁ ପଠାଇବା ସହିତ | ରେଳ ଅନୁଯାୟୀ, ବର୍ତ୍ତମାନର ଅଭିଯାନ 30 ଏପ୍ରିଲ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.