ଭାରତୀୟ ଭ୍ୟାକସିନ୍‌କୁ ବ୍ରିଟିସ୍ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପ୍ରଶଂସା

0

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ରକ୍ତ ଜମାଟ ବାନ୍ଧିବା ଭଳି ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯିବା ପରେ ଅନେକ ୟୁରୋପୀୟ ଦେଶରେ ଆଷ୍ଟ୍ରା ଜେନେକାର କରୋନା ଟିକା ବ୍ୟବହାର ଉପରେ ଅସ୍ଥାୟୀ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଯାଇଛି । ଜର୍ମାନୀ, ଇଟାଲୀ ଏବଂ ଫ୍ରାନ୍ସ ପରି ଦେଶ ମଧ୍ୟ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଏହି ଟିକା ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଥିବା ଦେଶ ତାଲିକାରେ ସୋମବାର ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହି ସଂକ୍ରମଣରେ ବିଶ୍ବରେ ୨୬ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି ।

ତେବେ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ, ଆଷ୍ଟ୍ରା ଜେନେକା ଏବଂ ୟୁରୋପୀୟ ମେଡିସିନ୍ ଏଜେନ୍ସି ଏହି ଟିକା ସୁରକ୍ଷିତ ଏବଂ ରକ୍ତ ଜମାଟ ବାନ୍ଧିବା ସହ କୌଣସି ସମ୍ପର୍କ ନାହିଁ ବୋଲି ଜିଦ୍ ଧରିଛନ୍ତି । ଏହି ଟିକା କ୍ଷତିକାରକ ନୁହେଁ ବୋଲି ମଙ୍ଗଳବାର ବ୍ରିଟିଶ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି । ଏକ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଜନସନ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଟିକା ସୁରକ୍ଷିତ ଏବଂ ଭଲ କାମ କରୁଛି । ଏହା ଭାରତରୁ ଆମେରିକା ଏବଂ ବ୍ରିଟେନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ତିଆରି ହେଉଛି ଏବଂ ଏହା ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଛି । ”

ସୋମବାର ଜନସନ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବ୍ରିଟେନର ମେଡିସିନ୍ ଏବଂ ହେଲଥ କେୟାର ପ୍ରଡକ୍ଟ ରେଗୁଲେଟୋରୀ ଏଜେନ୍ସି (MHRA) ହେଉଛି ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ କଠୋର ଏବଂ ଅଭିଜ୍ଞ ନିୟନ୍ତ୍ରକ । ଟୀକାକରଣ ବନ୍ଦ କରିବା ପାଇଁ ସେମାନେ କୌଣସି କାରଣ ପାଇଲେ ନାହିଁ । ସେମାନେ ବିଶ୍ବାସ କରନ୍ତି ଯେ ଟିକା ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି, ଗୁରୁତର ରୋଗ ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁହାର ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ଅଟେ ।

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ବିଶ୍ୱରେ କରୋନା ଭାଇରସ ଟୀକାକରଣ ଚାଲିଛି ବୋଲି WHO କହିଛି । WHO କହିଛି ଯେ ଏହାର କୋକେନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପାଇଁ ଆଷ୍ଟ୍ରା ଜେନେକାରୁ ଗ୍ରହଣ କରୁଥିବା ଟିକା ଭାରତ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆରେ କରାଯାଉଛି ଏବଂ ୟୁରୋପରେ ଟିକା ଦିଆଯିବା ପାଇଁ ଆଦେଶ ଜାରି କରାଯାଇଛି । ଏହି ଟିକାଗୁଡ଼ିକ ମୁଖ୍ୟତ କ୍ଷୁଦ୍ର ଏବଂ ମଧ୍ୟମ ଅର୍ଥନୀତି ଥିବା ଦେଶକୁ ପଠାଯାଉଛି ।

ସଂଗଠନର ସହକାରୀ ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ମାରିଆଙ୍ଗେଲା ସିମାଓ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ସଚେତନ ଯେ ଏହି ପଦକ୍ଷେପଗୁଡିକ ସତର୍କତାମୂଳକ ପଦକ୍ଷେପ ଭାବରେ ନିଆଯାଇଛି । ମୁଁ ଅଣ-ୟୁରୋପୀୟ ଦେଶମାନଙ୍କୁ କହିବାକୁ ଚାହେଁ ଯେ ୟୁରୋପରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଟିକା ଦିଆଯିବାରେ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇଛି ଏବଂ କୋଭାକ୍‌ସିନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅଧୀନରେ ଟିକା ଦିଆଯିବାରେ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ନାହିଁ। ”

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା ହେଉଛି, ଜର୍ମାନୀ, ଫ୍ରାନ୍ସ, ଇଟାଲୀ ଏବଂ ସ୍ପେନ୍ ସମେତ ଅଧିକାଂଶ ୟୁରୋପୀୟ ଦେଶ ନିକଟରେ ଆଷ୍ଟ୍ରାଜେନେକା ଟିକା ବ୍ୟବହାର ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛନ୍ତି। ଏହି ଦେଶରେ ଟୀକାକରଣ ପରେ ଶରୀରରେ ରକ୍ତ ଜମାଟ ବାନ୍ଧିବା ଭଳି ଘଟଣା ଘଟିଛି । ୟୁରୋପୀୟ ଦେଶ ସ୍ୱିଡେନ ମଧ୍ୟ ମଙ୍ଗଳବାର ଠାରୁ ଦେଶରେ ଆଷ୍ଟ୍ରାଜେନେକା କୋଭିଡ -19 ଟିକା ବ୍ୟବହାର ବନ୍ଦ କରି ଦେଇଛି । ତଥାପି, କମ୍ପାନୀ ଏବଂ ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ନିୟାମକ ମାନେ ଲଗାତାର ଭାବେ କହୁଛନ୍ତି ଯେ ଟୀକା ସୁରକ୍ଷିତ, ଏବଂ ବିଶ୍ୱର ଅନେକ ଦେଶ ସମାନ ଟୀକା ସହିତ ଟୀକାକରଣ ଅଭିଯାନ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.