ଚଳିତ ମାସରେ ଆସିବ କରୋନାର ତୃତୀୟ ଲହର

0

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : କରୋନାକୁ ନେଇ ଚେତାଇଛନ୍ତି ବିଶେଷଜ୍ଞ । ଚଳିତ ମାସରେ ଆସିପାରେ ଭାରତରେ କରୋନାର ତୃତୀୟ ଲହର । ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନାର ତୃତୀୟ ତରଙ୍ଗ ଅଗଷ୍ଟ ମାସରେ ଆସିପାରେ । ଯେଉଁଥିରେ ପ୍ରତିଦିନ ଏକ ଲକ୍ଷ କରୋନା ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ ହେବ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶରେ ପ୍ରତିଦିନ ୪୦ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ନୂଆ ମାମଲା ରୁଜୁ ହେଉଛି ।

ଏଥି ସହିତ ୫୫୦ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରୁଥିବାବେଳେ ରବିବାର ଦିନ ୩୯ ହଜାର ଲୋକ ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଛନ୍ତି । ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଆକଳନ ଅନୁଯାୟୀ, ଅଗଷ୍ଟ ମାସରେ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଥିବା ତୃତୀୟ ଲହର ଅକ୍ଟୋବରରେ ଶିଖର ଛୁଇଁପାରେ । ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହରରେ ଥିବା ଦୁର୍ବଳ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଅମ୍ଳଜାନ, ଔଷଧ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଜରୁରୀ ସାମଗ୍ରୀକୁ ପୂର୍ବରୁ ଉପଲବ୍ଧ ରଖିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛି ।

କେରଳ ଏବଂ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ମାମଲା ବଢୁଛି । ଆଇଆଇଟି ହାଇଦ୍ରାବାଦ ଏବଂ କାନପୁରର ପ୍ରଫେସରମାନଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଏକ ମିଡିଆ ହାଉସ ରିପୋର୍ଟ କରିଛି ଯେ କୋଭିଡ-19 ମାମଲାର ବୃଦ୍ଧି କରୋନା ଭାଇରସ ମହାମାରୀର ତୃତୀୟ ଲହର ଆଣିବ । ତେବେ ଅକ୍ଟୋବରରେ ଏହା ଶିଖରରେ ପହଞ୍ଚିପାରେ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କେରଳ ଏବଂ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ କରୋନା ମାମଲା ଯେପରି ଆସୁଛି, ଏହା ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଆହୁରି ଖରାପ କରିପାରେ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.