ଚର୍ମ ଭିତରେ ସ୍ଥାପନ ହେବ ଚିପ୍ ,କରୋନା ଆଗରୁ ଜଣାପଡିବା ଲକ୍ଷଣ

0

କରୋନା ଜୀବାଣୁ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ କ୍ରୋଧ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ଏବଂ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏହି ରୋଗର ମୂଳ ଖୋଜିବା ପାଇଁ ଦିନରାତି ବ୍ୟସ୍ତ ଅଛନ୍ତି | ଟିକା ତିଆରି ହେବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ମହାମାରୀର ସଂକ୍ରମଣ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଲୋକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଜାରି ରହିଛି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଆମେରିକାର ପେଣ୍ଟାଗନ୍‌ର କିଛି ଗୁପ୍ତ ସ୍ଥାନରେ ଚର୍ମ ତଳେ ଏକ ମାଇକ୍ରୋଚିପ୍ ତିଆରି କରୁଛନ୍ତି, ଯାହା କରୋନା ସଂକ୍ରମଣକୁ ପୂର୍ବରୁ ଚିହ୍ନଟ କରିବ, ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଶରୀର ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବ। ଯଦି ସେମାନେ ଏଥିରେ ସଫଳ ହୁଅନ୍ତି, ତେବେ ଏହା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏକ ବୈପ୍ଲବିକ ପଦକ୍ଷେପ ହେବ |

ମହାମାରୀକୁ ରୋକିବା ଏବଂ ଶେଷ କରିବା ପାଇଁ ଆମେରିକାର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଆଡଭାନ୍ସଡ ରିସର୍ଚ୍ଚ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ଏଜେନ୍ସି (DARPA) ଦଳ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ଏହା ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଆସୁଛି। ଏହି ଯୋଜନାର ସଫଳତା ପରେ କେବଳ କରୋନାକୁ ଠିକ ସମୟରେ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ, ବରଂ ଏହାର ଫିଲ୍ଟର ମାଧ୍ୟମରେ ଶରୀରରେ ମିଳୁଥିବା ଏପରି ଜୀବାଣୁ ଡାୟଲିସିସ୍ ମେସିନରୁ ବିଲୋପ ହୋଇପାରିବ।

ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ,ଏହି ଆବିଷ୍କାର ବିଷୟରେ ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରି କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର ଲକ୍ଷଣ ପରେ ଏହା ଶରୀରକୁ ବିସ୍ତାର ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଏକ ଫିଲ୍ଟର ସାହାଯ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇ ଦୂର ହୋଇଯିବ | ତଥାପି,କୌଣସି ନାଗରିକଙ୍କ ଶରୀରରେ ଏହି ମାଇକ୍ରୋଚିପ୍ ସ୍ଥାପନ ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ଚିନ୍ତା ଅଛି | ଲୋକମାନେ ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି ଯେ ସରକାର ଏହାକୁ ଗୁପ୍ତଚର ତଥା ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ ନଜର ରଖିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ।

DARPA ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ସଂକ୍ରାମକ ରୋଗ ଡାକ୍ତର ତଥା ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ କର୍ଣ୍ଣେଲ ମ୍ୟାଟ ହେପବର୍ନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମାଇକ୍ରୋ ଚିପ ଟିସୁ ଏକ ଜେଲି ପରି ହେବ ଯେଉଁଥିରେ ଫିଲ୍ଟର ଶରୀରର ରକ୍ତକୁ ନିରନ୍ତର ପରୀକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଡିଜାଇନ୍ କରାଯାଇଛି |

ମାଇକ୍ରୋ ଚିପ୍ ର କାର୍ଯ୍ୟକୁ ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରି ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ଏହା ତୁମ ଚର୍ମ ତଳେ ରଖାଯିବ ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ଶରୀର ଭିତରେ ଘଟୁଥିବା ରାସାୟନିକ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଉପରେ ନଜର ରଖିବ | ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସୂଚନାରୁ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହେବ ଯେ ଆପଣ ଆଗାମୀ ସମୟରେ ଲକ୍ଷଣ ପାଇପାରିବେ ଏବଂ ଆପଣ ଏହାକୁ ପୂର୍ବରୁ ଏଡାଇବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇପାରିବେ | ଏହାକୁ ମାତ୍ର 3 ରୁ 5 ମିନିଟ୍ ନେବାକୁ ଦାବି କରାଯାଇଛି।

ଫେବୃଆରୀରେ, ନ୍ୟୁୟର୍କ ଟାଇମ୍ସ ରିପୋର୍ଟ କରିଛି ଯେ ଏକ ତୃତୀୟାଂଶ ସୈନିକ ଏହି ଟିକା ନେବାକୁ ମନା କରି ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହା  ସୈନିକମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିଲା କାରଣ ସେମାନେ ଭୟ କରୁଥିଲେ ଯେ ଟିକା ଦିଆଯିବା ପରେ ସେଠାରେ ଏକ ମାଇକ୍ରୋଚିପ୍ ଅଛି ଯାହାକୁ ନେଇ ଲୋକମାନେ ନଜର ରଖିବେ, ଯାହା ଶରୀରର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀକୁ ସବୁଦିନ ପାଇଁ ଅକ୍ଷମ କରିବ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.