ଚୀନ୍‌ରେ ବିକ୍ରି ହେଉଛି ଡୋନାଲ୍‌ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ‘ବୁଦ୍ଧ’ ଭଳି ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି

0

ବେଜିଂ: ଆମେରିକାର ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ପୁଣି ଥରେ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ରହିଛନ୍ତି । ତେବେ, ଏଥର କୌଣସି ବୟାନବାଜୀ ପାଇଁ ନୁହେଁ ବରଂ ଚାଇନାରେ ବିକ୍ରି ହେଉଥିବା ତାଙ୍କର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ପାଇଁ । ଅନଲାଇନରେ ବିକ୍ରି ହେଉଥିବା ଏହି ପ୍ରତିମାଗୁଡ଼ିକରେ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କୁ ଭଗବାନ ବୁଦ୍ଧ ଭାବରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି । ଏହି ଧଳା ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିରେ ଆମେରିକାର ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଆଖି ବନ୍ଦ କରି ବସିଛନ୍ତି ଏବଂ ଭଗବାନ ବୁଦ୍ଧଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ପରି ତାଙ୍କ ହାତ ଆଗରେ ଅଛି । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଏହି ମୂର୍ତ୍ତିଗୁଡ଼ିକ ଚୀନ୍‌ରେ ବହୁ ଲୋକ କିଣିଥିବା ବେଳେ ଟ୍ରମ୍ପ ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ମଧ୍ୟରେ ବେଜିଂ ବିରୋଧରେ ଅତ୍ୟନ୍ତ କଠୋର ହୋଇଥିଲେ ।

ଆମର ସହଯୋଗୀ ୱେବସାଇଟ୍ WION ରେ ପ୍ରକାଶିତ ଖବର ଅନୁଯାୟୀ ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ଚାଇନାର ଇ-କମର୍ସ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଜାଓବାଓରେ ବିକ୍ରି ହେଉଛି । ଯାହା ଆଲିବାବା ଗ୍ରୁପର ମାଲିକାନା ଅଟେ । ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର ସମୟରେ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ସ୍ଲୋଗାନ ‘ମେକ ଇଓର କମ୍ପାନୀ ଗ୍ରେଟ୍ ଏଗେନ’ ଭଳି ସ୍ଲୋଗାନ ସହିତ ନିର୍ମାତାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏହି ମୂର୍ତ୍ତିଗୁଡ଼ିକୁ ବିକ୍ରୟ କରାଯାଇଛି ।

ଟ୍ରମ୍ପ ମୂର୍ତ୍ତିଗୁଡ଼ିକର ମୂଲ୍ୟ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ, ଛୋଟ ଆକାର (୧.୬ମିଟର) ମୂର୍ତ୍ତିର ମୂଲ୍ୟ ୯୯୯ ଚାଇନିଜ୍ ୟୁଆନ୍ କିମ୍ବା ୧୫୦ ଡଲାର । ଯେତେବେଳେ ବୃହତ ପ୍ରତିମା ୩୯୯୯ ୟୁଆନ୍ କିମ୍ବା ୬୧୦ ଡଲାରରେ ବିକ୍ରି ହେଉଛି । ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ କେବଳ ସେମାନଙ୍କ ମନୋରଞ୍ଜନ ପାଇଁ ଏହି ପ୍ରତିମା କିଣୁଛନ୍ତି । ପ୍ରାରମ୍ଭରେ କେବଳ ଅଳ୍ପ କିଛି ମୂର୍ତ୍ତି ତିଆରି କରାଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଚାହିଦାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଉତ୍ପାଦନ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି ।

ଉଲ୍ଲେଖଥାଉ କି, ଏହା ପ୍ରଥମ ଘଟଣା ନୁହେଁ ଯେ ଚୀନ୍‌ର ବାଣିଜ୍ୟିକ ୱେବସାଇଟ୍ ଜୋବା ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ନାମରେ ଲାଭ ପାଇବା ପାଇଁ ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି । କିଛି ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ସେ ବଜାରରେ ଏପରି ଟଏଲେଟ ପେପର ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ, ଯେଉଁଥିରେ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ଚେହେରା ଛପା ଯାଇଥିଲା । ଏମିତିରେ ବି ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କର କମଳା ରଙ୍ଗର ଟଏଲେଟ୍ ବ୍ରଶ୍ ମଧ୍ୟ ଚାଇନାରେ ବହୁତ ଲୋକପ୍ରିୟ ହୋଇଛି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ କମ୍ପାନୀ ବିକ୍ରୟ ପାଇଁ କିଛି ଟି-ସାର୍ଟ ମଧ୍ୟ ରଖିଥିଲା, ଯାହା ଟ୍ରମ୍ପ ଉପରେ କଡାକଡି କରାଯାଇଥିଲା ।

ଯେହେତୁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ଚୀନ୍ ପାଇଁ ଅନେକ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲେ । ବିଶେଷକରି କରୋନା ମହାମାରୀ ପରେ ସେ ବେଜିଂ ବିରୋଧରେ ଏକ ମୋର୍ଚ୍ଚା ଖୋଲିଥିଲେ । ତାଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲାଗୁ କରାଯାଇଥିଲା, ତାଙ୍କ କମ୍ପାନୀ ଉପରେ କଟକଣା ଜାରି କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଚାଇନାର ୱିନଗାର୍ ମୁସଲମାନମାନଙ୍କୁ ଚାଇନାରେ ଘେରି ରହିବା ପାଇଁ ଚାଇନାର ଜିନଜିଆନ୍ ପ୍ରଦେଶରୁ କିଛି ଉତ୍ପାଦ ଆମଦାନୀ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଯାଇଥିଲା । ଯେଉଁମାନେ ଚାଇନାରେ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ପ୍ରତିମା କିଣୁଛନ୍ତି ସେମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ କେବଳ ମନୋରଞ୍ଜନ ପାଇଁ ଏହା କରୁଛନ୍ତି । ଏକ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି କିଣିବାର ଅର୍ଥ ନୁହେଁ ଯେ ସେ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ପ୍ରଶଂସକ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.