ଦୀର୍ଘ ୬ ମାସ ପରେ କେବଳ ଗୋଟିଏ କରୋନା ମାମଲା : ଆକ୍ସନ ମୁଡ୍‌ରେ ସରକାର

0

ଓ୍ବେଲିଂଟନ୍‌ : ଦୀର୍ଘ ୬ ମାସ ପରେ କେବଳ ଗୋଟିଏ କରୋନା ମାମଲା ମିଳିବା ପରେ ଆକ୍ସନ ମୁଡ୍‌ରେ ସରକାର । ଜଣେ ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ ହେବା ପରେ ଦେଶରେ ପୁଣି ଥରେ ଲକଡାଉନ୍‌ ଲଗାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ । ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡରେ ୬ ମାସ ପରେ ଜଣେ ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହି ସଂକ୍ରମଣ ଡେଲ୍‌ଟା ଭାରିଏଣ୍ଟ ଦ୍ବାରା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି । ଏହାକୁ ନଜରରେ ରଖି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଜେସିକା ଆଡର୍ଣ୍ଣ ପୂରା ଦେଶରେ ଲକଡାଉନ୍‌ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି।

 

ସବୁଠୁ ବଡ଼ କଥା ହେଉଛି ଗତ ଛଅ ମାସ ହେଲା ଦେଶରେ ଜଣେ ହେ​‌ଲେ ବି ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇନଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଏବେ ଜଣେ କେମିତି କରୋନା କବଳରେ ଆସିଲେ। ଏହାକୁ ଡେଲଟା ଭାରିଏଣ୍ଟ ସଂକ୍ରମଣ ହୋଇଥିବା ନେଇ ଆଶଙ୍କା ବୃଦ୍ଧିପାଇଥିବା ବେଳେ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡରେ ଭୟର ବାତାବରଣ ରହିଛି । ସରକାର ଏଥିପାଇଁ କୌଣସି ରିସ୍କ ନେବାକୁ ଚାହୁଁନାହାନ୍ତି । ଟେଲିଭିଜନ୍‌ ମାଧ୍ୟରେ ଦେଶକୁ ସମ୍ବୋଧନ କରିବା ଅବସରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଜେସିକା ଆଡର୍ଣ୍ଣ କହିଛନ୍ତି, ‘ଆମେ ଜାଣିପାରୁଛୁ ଯଦି ଏହି ଭାରିଏଣ୍ଟ ସଂକ୍ରମଣ ବଢ଼ିବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଏ ତେବେ ଏହାର ପରିଣାମ କଣ ହୋଇପାରେ । ତେଣୁ ଏହାକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛୁ ଏବଂ ଏଥିରୁ ଲାଭ ମିଳିପାରେ।’

 

ତେବେ ସଂକ୍ରମଣ ପୁଣି ଥରେ ନବ୍ୟାପିବା ପାଇଁ ୩ ଦିନ ପାଇଁ ଦେଶବ୍ୟାପୀ ଲକ୍‌ଡାଉନ ଲଗାଇ ଦିଆଯାଇଛି । ଆଜିଠୁ (ମଙ୍ଗଳବାର) ଲକଡାଉନ୍‌ ଲାଗିଥିବା ବେଳେ ମାସ୍କ ଏବଂ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ଉପରେ ଜୋର ଦେଇଛନ୍ତି ସରକାର । ବିଶ୍ବରେ କରୋନା ମୁକାବିଲା କ୍ଷେତ୍ରରେ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡକୁ ପ୍ରଶଂସା କରାଯାଉଛି । କାରଣ ୫୦ ଲକ୍ଷ ଜନସଂଖ୍ୟା ଥିବା ଦେଶରେ କରୋନାରେ କେବଳ ୨୬ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.