ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗୀଙ୍କ କାମକୁ ପ୍ରଶଂସା କଲେ ମୋଦି

0

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଗୁରୁବାର ଦିନ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଗରିବ କଲ୍ୟାଣ ଅନ୍ନ ଯୋଜନାର ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରି ଯୋଗୀ ସରକାରଙ୍କୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଲୋକମାନେ ୟୁପିକୁ ନୁହେଁ ବରଂ ନିଜକୁ ସମୃଦ୍ଧ କରିବାର କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୟୁପିର ଡବଲ ଇଞ୍ଜିନ ସରକାର ରାଜ୍ୟକୁ ଦେଖିବାରେ ବିଶ୍ୱ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣକୁ ବଦଳାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି ରାଜ୍ୟ ଏକ ଦକ୍ଷ ରାଜ୍ୟ ହୋଇପାରିବ ବୋଲି ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଛି। ୟୁପି ଇତିହାସରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଅପରାଧୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଭୟର ବାତାବରଣ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ଯେଉଁମାନେ ଗରୀବ ଏବଂ ଦୁର୍ବଳ ଲୋକଙ୍କୁ ଭୟଭୀତ, ହଇରାଣ ଏବଂ ବେଆଇନ ଭାବରେ ଦଖଲ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ମନରେ ଭୟ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି।

ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେଉଁ ପ୍ରଣାଳୀ ଆତ୍ମୀୟତା ଏବଂ ଭ୍ରଷ୍ଟାଚାରର ଶିକାର ହୋଇଥିଲା, ତାହା ଏକ ଅର୍ଥପୂର୍ଣ୍ଣ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଜି ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ସୁବିଧା ପାଇଁ ଟଙ୍କା ସିଧାସଳଖ ସେମାନଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ପହଞ୍ଚିବା ନିଶ୍ଚିତ କରାଯାଉଛି। ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଏକ ନିବେଶର କେନ୍ଦ୍ରରେ ପରିଣତ ହେଉଛି। ବିଶ୍ୱର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଏଠାରେ ନିବେଶ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି। ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ପରିଶ୍ରମୀ ଲୋକମାନେ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ଭାରତର ଆଧାର। ଆଜି ଆମେ ସ୍ୱାଧୀନତାର ୭୫ ବର୍ଷ ପାଳନ କରୁଛୁ। ଆଗାମୀ ୨୫ ବର୍ଷ ପାଇଁ ବଡ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଏବଂ ବଡ ସଂକଳ୍ପ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ସୁଯୋଗ। ଏହି ସଂକଳ୍ପଗୁଡିକରେ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର ବଡ଼ ଦାୟିତ୍ୱ ଏବଂ ଅଂଶୀଦାର ରହିଛି। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ ଅଯୋଧ୍ୟାରୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ଏହି ଭାଷଣ ଶୁଣିଥିଲେ।

ଗତ ୭୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ୟୁପି ଯାହା ହାସଲ କରିପାରି ନାହିଁ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ପାଇବା ତାଙ୍କର ପାଳି। ଦଳିତ, ମହିଳା ଏବଂ ପଛୁଆଙ୍କ ଅଂଶଗ୍ରହଣ ବିନା ଏହି କାମ ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ। ଶିକ୍ଷା ସହ ଜଡିତ ଦୁଇଟି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଅଛି ଯାହା ୟୁପି ପାଇଁ ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ ହେବ। ବର୍ତ୍ତମାନ ହିନ୍ଦୀ ସମେତ ଅନେକ ଭାଷାରେ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ଅଧ୍ୟୟନ କରାଯିବ। ଏହା ୟୁପିର ଯୁବକମାନଙ୍କୁ ଉପକୃତ କରିବ।

ମୋଦି କହିଛନ୍ତି, ଅନ୍ୟ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହେଉଛି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଓବିସିମାନେ ଅଲ ଇଣ୍ଡିଆ କୋଟା ଠାରୁ ଡାକ୍ତରୀ ଶିକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ୨୭ ପ୍ରତିଶତ ସଂରକ୍ଷଣ ପାଇବେ ଏବଂ ସାଧାରଣ ବର୍ଗର ଗରିବ ଲୋକଙ୍କୁ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ସଂରକ୍ଷଣ ମିଳିବ। ଅଦ୍ୟାବଧି ଏଥିରେ ଏହି ସଂରକ୍ଷଣ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇ ନଥିଲା। ଏହାକୁ ଆମ ସରକାର ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହି ଅଧିବେଶନରୁ ଏହା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ। ବିରୋଧୀଦଳର ଲୋକମାନେ ଭାରତ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ଟିକାକୁ ନେଇ ଭ୍ରମ ବିସ୍ତାର କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ୟୁପିର ବୁଦ୍ଧିମାନ ଜନତା ଏହାକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଥିଲେ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏବେଠାରୁ ଦୀପାବଳି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପାର୍ବଣ ଋତୁ ଅଛି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଗରିବମାନଙ୍କୁ ଦୀପାବଳି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମାଗଣା ରାସନ ମିଳିବ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.