ପୃଥିବୀଠାରୁ ୩୫ ଆଲୋକ ବର୍ଷ ଦୂରରେ ସ୍ଥିତ ଏହି ଗ୍ରହରେ ଜୀବନର ଆଶା

0

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ  : ପୃଥିବୀଠାରୁ ୩୫ ଆଲୋକ ବର୍ଷ ଦୂରରେ ଅବସ୍ଥିତ ଏକ ଗ୍ରହରେ ଜଳର ସନ୍ଧାନ ମିଳିଥିବାରୁ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ମନରେ ଜୀବନ ପାଇଁ ଆଶା ଜାଗ୍ରତ ହୋଇଛି। ନୂତନ ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ଭୋଲାନ୍ସ ଗ୍ରହ ମଣ୍ଡଳରେ ମିଳିଥିବା ଗ୍ରହ ନିଜ ତାରକାଠାରୁ ଏତେ ଦୂରରେ ଅଛି ଯେ ତାପମାତ୍ରା ଯଥେଷ୍ଟ ରହିପାରେ ଏବଂ ଭୂପୃଷ୍ଠରେ ଜଳ ପ୍ରବାହିତ ହୋଇପାରେ। ଏହି ସିଷ୍ଟମରେ ଆଉ ଏକ ଗ୍ରହ ଅଛି, ଯାହାକୁ ଆମେରିକାର ସ୍ପେସ୍ ଏଜେନ୍ସି ନାସାର TESS (ଟ୍ରାନ୍ସଜିଟ୍ ଏକ୍ସପ୍ଲାନେଟ୍ ସର୍ଭେ ସାଟେଲାଇଟ୍) ଆବିଷ୍କାର କରିଛି।

ଡେଲି ଷ୍ଟାର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି L 98-59 ସିଷ୍ଟମ ପୃଥିବୀ ଏବଂ ଶୁକ୍ର ବ୍ୟତୀତ ପ୍ରଥମ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି ଯାହା ନିଜ ତାରକାଠାରୁ ଏତେ ଦୂରରେ ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ ଜୀବନ ସମ୍ଭବ ହୋଇପାରେ। ତାପମାତ୍ରା ହେତୁ ଏଠାରେ ଭୂପୃଷ୍ଠରେ ଜଳ ରହିପାରେ। ମାଡ୍ରିଡ୍ର ସେଣ୍ଟର ଫର ଜ୍ୟୋତିର୍ବିଜ୍ଞାନର ପ୍ରଫେସର ମାରିଆ ଓସୋରିଓ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଜୋନରେ ଉପସ୍ଥିତ ଗ୍ରହମାନଙ୍କର ବାୟୁମଣ୍ଡଳ ଜୀବନକୁ ସପୋର୍ଟ କରିପାରିବ ଏବଂ ସୁରକ୍ଷା ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରିପାରିବ। ପ୍ରଥମ ତିନୋଟି ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଗ୍ରହ ଆବିଷ୍କାର କରାଯାଇଛି। ଦୁଇଟି ଶୁଖିଲା ଥିବାବେଳେ ଗୋଟିଏରେ ୩୦% ପାଣି ଅଛି କିନ୍ତୁ ଏଥିରେ ଥିବା ପାଣି ଅଧିକ ଗରମ ଅଟେ। ଚିଲିର ୟୁରୋପୀୟ ସ୍ପେସ୍ ଅବଜର୍ଭେଟୋରୀର ଅତ୍ୟଧିକ ବଡ଼ ଟେଲିସ୍କୋପ (VLT) ରୁ ମିଳିଥିବା ତଥ୍ୟ ଆଧାରରେ ଏହି ଅଧ୍ୟୟନ କରାଯାଇଛି। ଏଥିରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ପୃଥିବୀ, ଶୁକ୍ର, ବୁଧ ଏବଂ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହ ଭଳି ଏକ୍ସପ୍ଲାନେଟଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାଏ।

କୁହାଯାଉଛି ଯେ ସମସ୍ତ ତିନୋଟି ଗ୍ରହରେ ଭିତରେ ବା ବାୟୁମଣ୍ଡଳରେ ଜଳ ଥାଇପାରେ କିନ୍ତୁ ଚତୁର୍ଥ ପୃଷ୍ଠରେ ଜଳର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି। ଏହି ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଏହା ମଧ୍ୟ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ସବୁଠାରୁ ଭିତର ଗ୍ରହର ଦ୍ରବ୍ୟମାନ ଶୁକ୍ରର ଅଧା ଅଂଶ ଏବଂ ରେଡିୟାଲ୍ ଭେଲୋସିଟି କୌଶଳ ଦ୍ୱାରା ମପାଯାଇଥିବା ସବୁଠାରୁ ହାଲୁକା ଗ୍ରହ।

ଏହାର ଗତି ତାରାଙ୍କ ଗତିବିଧି ଉପରେ ଆଧାର କରି ଗଣନା କରାଯାଇଥିଲା। ଏହା ଏହାର କକ୍ଷପଥ ଗ୍ରହର ମାଧ୍ୟାକର୍ଷଣ ହେତୁ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ତାରାଗୁଡ଼ିକରୁ ବାହାରୁଥିବା ଆଲୋକର ଅନ୍ତର ଆଧାରରେ ଗଣନା କରାଯାଇଥାଏ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.