ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି ଏଲଆଇସି କନ୍ୟାଦାନ ଯୋଜନା

0

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ:ପିତା-ମାତା ଝିଅ ଜନ୍ମ ହେବା ମାତ୍ରେ ସେମାନଙ୍କର ଭଲ ଭବିଷ୍ୟତ ପାଇଁ ଟଙ୍କା ଯୋଡିବା ଆରମ୍ଭ କରିଦିଅନ୍ତି ଏବଂ ଏକ ଭଲ ବିନିଯୋଗ ପଲିସି ଆପଣାଇବାକୁ ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଭାରତୀୟ ଜୀବନ ବୀମା ନିଗମ (LIC) ଝିଅମାନଙ୍କୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି। ଏହାର ନାଁ ହେଉଛି ଏଲଆଇସି କନ୍ୟାଦାନ ଯୋଜନା। ଏଲଆଇସିରର ଏହି ଯୋଜନା ସ୍ୱଳ୍ପ ଆୟକାରୀ ପିତାମାତାଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ଝିଅମାନଙ୍କର ବିବାହ ପାଇଁ ପାଣ୍ଠି ସଂଗ୍ରହ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ।

ଏଲଆଇସିର କନ୍ୟାଦାନ ଯୋଜନା ଅନୁଯାୟୀ, ଜଣେ ନିବେଶକଙ୍କୁ ପ୍ରତିଦିନ ୧୩୦ ଟଙ୍କା (ବାର୍ଷିକ ୪୭,୪୫୦ ଟଙ୍କା) ଜମା କରିବାକୁ ପଡିବ। ନୀତି ଅବଧିର ୩ ବର୍ଷରୁ କମ୍ ପାଇଁ ପ୍ରିମିୟମ୍ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ। ୨୫ ବର୍ଷ ପରେ, ଏଲଆଇସି ତାଙ୍କୁ ପ୍ରାୟ ୨୭ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଦେବ। ଏଲଆଇସିର କନ୍ୟାଦାନ ଯୋଜନାରେ ନାମଲେଖା ପାଇଁ ନିବେଶକଙ୍କ ସର୍ବନିମ୍ନ ବୟସ ୩୦ ବର୍ଷ ଏବଂ ନିବେଶକଙ୍କ ଝିଅର ସର୍ବନିମ୍ନ ବୟସ ୧ ବର୍ଷ ହେବା ଉଚିତ।

ଏହି ଯୋଜନାର ସର୍ବନିମ୍ନ ମାଚ୍ୟୁରିଟି ଅବଧି ୧୩ ବର୍ଷ। ଯଦି କୌଣସି କାରଣରୁ ବୀମାଭୁକ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୁଏ, ତେବେ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଏଲଆଇସି ତରଫରୁ ଅତିରିକ୍ତ ୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପଡିବ। ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବୀମା ନିଅନ୍ତି, ତେବେ ତାଙ୍କୁ ୨୨ ବର୍ଷ ପାଇଁ ମାସିକ ୧୯୫୧ ଟଙ୍କା କିସ୍ତି ଦେବାକୁ ପଡିବ। ସମୟ ପୁରା ହେବା ପରେ ଏଲଆଇସିରୁ ୧୩.୩୭ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମିଳିବ। ସେହିଭଳି, ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ୧୦ ଲକ୍ଷ ବୀମା ନିଅନ୍ତି, ତେବେ ତାଙ୍କୁ ମାସିକ ୩୯୦୧ ଟଙ୍କା କିସ୍ତି ଦେବାକୁ ପଡିବ। ୨୫ ବର୍ଷ ପରେ ଏଲଆଇସିରୁ ତାଙ୍କୁ ୨୬.୭୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମିଳିବ।

ଆୟକର ଅଧିନିୟମ ୧୯୬୧ ର ଧାରା ୮୦ସି ଅନୁଯାୟୀ, ଜଣେ ନିବେଶକ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିବା ପ୍ରିମିୟମ ଉପରେ ଟିକସ ଛାଡ ଦାବି କରିପାରିବେ। ଟିକସ ଛାଡ ସର୍ବାଧିକ ୧.୫୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଛି। ଏହି ଯୋଜନା ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିବା ପାଇଁ ଆଧାର କାର୍ଡ, ଇନକମ୍ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍, ପରିଚୟ ପତ୍ର, ଜନ୍ମ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଭଳି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଦସ୍ତାବିଜ ଆବଶ୍ୟକ ହୋଇଥାଏ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.