ତାଲିବାନ୍-ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ବିବାଦ ତେଜୁଛି

0

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ତାଲିବାନ ଏବଂ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ସେନା ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି । ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ସେନା ୩୦୦ ରୁ ଅଧିକ ତାଲିବାନଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିବାବେଳେ ୧୨୫ ରୁ ଅଧିକ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି । ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛି । ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ସେନା ନଙ୍ଗରହର, ଲାଗମାନ, ଗଜନୀ, ପାକ୍ଟିକା, କାନ୍ଦାହାର, ଜାବୁଲ, ହେରାଟ, ଜୋଜାନ, ସାମଗାନ,    ଫରିୟାବ, ସର-ପୋଲ, ହେଲମାଣ୍ଡ, ନିମ୍ରୁଜ, କୁଣ୍ଡୁଜ,   ବାଗଲାନ୍ ଏବଂ କପିସାରେ ସେନା ଅପରେସନ ଜାରି ରଖିଛି । ପାକିସ୍ତାନ ସହାୟତାରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ଆତଙ୍କବାଦ ବିସ୍ତାର କରୁଥିବା ତାଲିବାନ ଦେଶର ଅଧିକାଂଶ ଅଂଶ ଦଖଲ କରିଛି । ଆମେରିକାର ସୈନ୍ୟ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ସହିତ ଦେଶର ବାଗଡୋର୍ ତାଲିବାନଙ୍କ ହାତକୁ ଯାଉଥିବାର ଦେଖାଯାଉଛି । ତେବେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ସେନାର ପ୍ରତିବାଦ ଏଠାରେ ଗୃହଯୁଦ୍ଧ ପରି ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ।

ଏହାର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ତାଲିବାନ ଯୁଦ୍ଧବିମାନ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ବିସ୍ମିଲ୍ଲା ଖାନ ମହମ୍ମଦଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଥିଲା । ତେବେ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏହି ଆକ୍ରମଣରୁ ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତି ଯାଇଥିଲେ । ତାଙ୍କ ଘରେ ଆକ୍ରମଣ କରାଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ସେତେବେଳେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଘରେ ନଥିଲେ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.