ତୃତୀୟ ଲହରର ସବୁଠାରୁ ବଡ ପ୍ରଭାବ ପିଲାଙ୍କ ଉପରେ ଦେଖାଯିବ

0

ଜାକର୍ତ୍ତା : କରୋନାର ତୃତୀୟ ଲହରକୁ ନେଇ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ପୁଣିଥରେ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି। ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ସମ୍ବନ୍ଧରେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନୋଭାବ ଗ୍ରହଣ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତୃତୀୟ ଲହରର ସବୁଠାରୁ ବଡ ପ୍ରଭାବ ପିଲାମାନଙ୍କ ଉପରେ ଦେଖାଯିବ। ଇଣ୍ଡୋନେସିଆରେ ମଧ୍ୟ ଏହା ସତ୍ୟ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହେଉଛି କାରଣ କରୋନା ଯୋଗୁଁ ସେଠାରେ ଶହ ଶହ ପିଲା ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରୁଛନ୍ତି। ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବା ଅନେକ ଶିଶୁଙ୍କର ବୟସ ୫ ବର୍ଷରୁ କମ୍। ଗୋଟିଏ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ଏଠାରେ ୧୦୦ ରୁ ଅଧିକ ନିରୀହ ଶିଶୁଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି।

ଇଣ୍ଡୋନେସିଆରେ ଏହି ମାସରେ ଗୋଟିଏ ସପ୍ତାହରେ ୧୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଶିଶୁଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ଇଣ୍ଡୋନେସିଆରେ କରୋନା ବର୍ତ୍ତମାନ ଶିଖରରେ ରହିଛି। ଏଠାରେ କରୋନା ବର୍ତ୍ତମାନ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଅଧିକ ସଂକ୍ରମିତ କରୁଛି। ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ପ୍ରାୟ ୫୦ ହଜାର ନୂଆ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା ଏବଂ ୧୫୬୬ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା। ଇଣ୍ଡୋନେସିଆରେ ଶିଶୁରୋଗ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ରିପୋର୍ଟକୁ ଆଧାର କରି ଦେଶର ମୋଟ ମାମଲାର ୧୨.୫ ପ୍ରତିଶତ ଶିଶୁଙ୍କର। ଗତ ମାସ ତୁଳନାରେ ଏହା ଅଧିକ। କେବଳ ଜୁଲାଇ ୧୨ ତାରିଖ ପରେ ୧୫୦ ରୁ ଅଧିକ ପିଲା କରୋନାରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ପ୍ରାୟ ଅର୍ଦ୍ଧେକ ୫ ବର୍ଷରୁ କମ୍ ଥିଲେ। ଇଣ୍ଡୋନେସିଆରେ ୩ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିବାବେଳେ ୮୩ ହଜାର ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି।

କରୋନା ମହାମାରୀ ଆରମ୍ଭରୁ ଇଣ୍ଡୋନେସିଆରେ ୧୮ ବର୍ଷରୁ କମ୍ ୮୦୦ ରୁ ଅଧିକ ପିଲାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। କିନ୍ତୁ ଏହି ମୃତ୍ୟୁଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ଗତ ମାସରେ ଘଟିଛି। ଏଠାରେ ଥିବା ହସ୍ପିଟାଲଗୁଡିକରେ କ୍ଷମତାରୁ ଅଧିକ ସଂକ୍ରମିତ ଭର୍ତ୍ତି ଅଛନ୍ତି। କରୋନା ସହ ସଂଗ୍ରାମ କରୁଥିବା ପିଲାଙ୍କ ପାଇଁ ଅଲଗା ହସ୍ପିଟାଲ ସ୍ଥାପନା କରାଯାଇଛି। ପ୍ରାୟ ଦୁଇ ତୃତୀୟାଂଶ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଲୋକ କ୍ୱାରେଣ୍ଟାଇନରେ ଅଛନ୍ତି ଯାହାଫଳରେ ପିଲାମାନଙ୍କର ସଂକ୍ରମିତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.