UNSC ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ପରେ ଭାରତର ଆକ୍ସନ

0

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ବଢୁଥିବା ହିଂସା ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ ପାକିସ୍ତାନର ନାଁ ନନେଇ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦ (ୟୁଏନଏସସି) ରେ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳୀ ବୋଲି ଆକ୍ଷେପ କରିଛି । ମିଳିତ ଜାତିସଂଘରେ ଭାରତର ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ଟି.ଏସ୍ ତ୍ରିମୂର୍ତ୍ତୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ପଡୋଶୀ ଦେଶ ଭାବରେ ଏଠାରେ ବର୍ତ୍ତମାନର ଅବସ୍ଥା ଆମ ପାଇଁ ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ ।

ସେଠାରେ ହିଂସା ଥମିବାର କୌଣସି ସୂଚନା ଦେଖାଯାଉନାହିଁ । ଜାତିସଂଘର ରିପୋର୍ଟରେ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି ଯେ ସାଧାରଣ ନାଗରିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଏବଂ ଟାର୍ଗେଟରେ ହତ୍ୟା ରେକର୍ଡ ସ୍ତରରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଧାର୍ମିକ ତଥା ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି, ମହିଳା ଛାତ୍ର, ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀ, ଉଲେମା, ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା ମହିଳା, ସାମ୍ବାଦିକ, ମାନବାଧିକାର କର୍ମୀ ଏବଂ ଯୁବକଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରାଯାଉଛି ।

ଏପରିକି ତ୍ରିମୂର୍ତ୍ତୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜାତିସଂଘ କମ୍ପାଉଣ୍ଡକୁ ମଧ୍ୟ ଛଡାଯାଇନି । ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବାସଭବନ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରାଯାଇଥିଲା, ଜଣେ ହେଲମାଣ୍ଡ ଏବଂ ହେରାଟରେ ରିପୋର୍ଟ କରୁଥିବା ସମୟରେ ଜଣେ ଭାରତୀୟ ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିଲା । ସ୍ପିନ୍ ବୋଲଡାକରେ ୧୦୦ ରୁ ଅଧିକ ନିରୀହ ସାଧାରଣ ନାଗରିକଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦୟ ଭାବରେ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିଲା ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ଖରାପ ଅବସ୍ଥା ଆଞ୍ଚଳିକ ଶାନ୍ତି ଏବଂ ସ୍ଥିରତା ପାଇଁ ଗୁରୁତର ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି । ତ୍ରିମୂର୍ତ୍ତି ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏକ ବୈଧ ତଥା ସ୍ୱଚ୍ଛ ଗଣତନ୍ତ୍ର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ଭାରତ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ପାଇଁ ସର୍ବଦା ସହାୟ ହେବ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.